Návrat vinylů je světový fenomén

 

V některých zemích se prodeje vinylů vrátily na úroveň 80. let, kdy byly desky stále hlavním hudebním nosičem. A jak je tomu u nás? Žebříček TOP 10 LP desek největší knihkupecké sítě Luxor ukazuje, že čeští posluchači mají klasický vkus, ale nebojí se ani novinek.

Vřelý vztah k deskám má řada známých tvůrčích osobností. Výtvarnice Eliška Podzimková vnímá poslouchání desek jako krásný rituál. „Vezmeš, vytáhneš z obalu, očistíš, nandáš jehlu – a už to jede. Deska je navíc promyšlený celek, na vinylech miluju i jejich obaly.“ Zpěvák kapely Monkey Business Matěj Ruppert má gramofonů hned několik. „Pouštím si na nich vše, co mám rád – teď zrovna svého oblíbence L.V.!“

Na žebříčku prodejnosti jsou zajímavé hned nejvyšší příčky. V současné době výrazně vedou desky Eda Sheerana. Fanoušci zrzavého písničkáře se totiž rozhodli – po vzoru polských sousedů – vytvořit takovou vlnu pozornosti, aby svého oblíbeného hudebníka přesvědčili k uspořádání koncertu v Praze. Na facebookové události již zájem vyjádřilo téměř 150 tisíc lidí, takže není vyloučeno, že Sheeran českým fanouškům nakonec vyhoví.

Dalším příčkám vládnou klasiky. Najdeme na nich hned dva různé výběry největších hitů kapely Queen, remasterovanou verzi legendární desky The Wall od Pink Floyd či kompilaci toho nejlepšího od Davida Bowieho. Tato čísla ukazují vkus typického posluchače desek: zdá se, že podstatnou část z nich představují hudební „fajnšmekři“, kteří si v současnosti konečně mohou pořídit dříve nedostupná alba zakazovaných umělců.

„Dříve jsme si desky půjčovali mezi kamarády. Byly to pro nás posvátné kousky a museli jsme si opravdu věřit, že si je vrátíme a nepoškozené. A najednou to je, desky jsou dostupné a já si je můžu koupit,“ vzpomíná celoživotní milovník hudby Jiří Lebduška, který si větší dostupnost skvělých a kvalitně vyrobených desek v posledních letech užívá. „Je to nejlepší technický způsob pro poslech hudby. Musím si k poslechu desek sednout, udělat si čas a tu hudbu si vychutnat naplno, nemít ji jen jako plochou kulisu.“

V první desítce žebříčku se ale objevují i dvě alba od hudebnic, jejichž vrcholná sláva nastala až v novém miléniu. První z nich je deska Paris francouzské moderní šansoniérky ZAZ, která si v Čechách vybudovala velkou oblibu a věrné publikum, koncertovala v Praze i na festivalu Colours of Ostrava a znovu se do ČR chystá v únoru příštího roku. Druhou téměř současnou umělkyní, jejíž hudba si získala své fanoušky i ve formátu dlouhohrajících desek, je předčasně zemřelá britská zpěvačka Amy Winehouse, konkrétně její album Back to Black. Stejně dobře se prodává i album Nevermind od skupiny Nirvana.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *