Million Marihuana March 2017

 

V Praze proběhne demonstrace za legalizaci marihuany. Hlavním požadavkem je svoboda pěstování a držení konopí pro vlastní potřebu. V sobotu 6. května se v Praze uskuteční jubilejní dvacátý ročník pochodu a demonstrace za legalizaci konopí s názvem Million Marihuana March.

Akce začne ve 12:30 na Karlově náměstí, odkud průvod příznivců zeleného listu zamíří centrem města na ostrov Štvanice. Tam bude až do večerních hodin připraven tradiční kulturní program, koncerty, workshopy a diskuze se zástupci politických stran. Organizátoři očekávají nejvyšší počet návštěvníků v historii akce.

Cílem demonstrace je upozornit na přetrvávající negativní důsledky prohibiční drogové legislativy a apelovat na politiky, aby přehodnotili podobu aktuálního českého zákona o omamných látkách, který kriminalizuje konopí.  Dle spolku Legalizace.cz, který akci pořádá, neodpovídá současná podoba zákona společenské situaci a vede nejen k nesmyslným postihům občanů ze strany policie, ale také k rozvoji černého trhu a nemalým výdajům ze státního rozpočtu.

Pacienti na hranici zákona

Konopí jako lék bylo v posledních letech znovuobjeveno moderní medicínou. Jelikož poskytuje úlevu pacientům trpícím roztroušenou sklerózou, nádorovým onemocněním, Alzheimerovou chorobou, chronickou bolestí či cukrovkou. Ačkoliv je jeho léčebné využití v České republice legální již od roku 2013, v lékárnách zůstává nedostupné a měsíční léčba vychází pacienty až na desetitisíce korun.

Většina nemocných je proto nucena obstarávat si konopí ilegálně a pod hrozbou trestního postihu, což nesnadnou životní situaci lidí, postižených závažným onemocněním, velmi ztěžuje. Vysoký zájem o možnost samopěstování konopí ukazuje i ohlas kampaně Semínka seniorům, v jejímž rámci Legalizace.cz každoročně zdarma poskytuje tisíce semen rostlin konopí seniorům a pacientům, kteří se na spolek obracejí s prosbou o pomoc. Hlavním požadavkem letošní demonstrace proto zůstává legalizace pěstování a držení konopí a konopných produktů pro vlastní potřebu, a to jak za účelem léčby, tak i k účelům rekreačním.

Uvolnění zákonů nezvýší procento mladistvých uživatelů

Represivní drogové zákony postavené na zákazech celosvětově selhávají a nenaplňují svůj záměr ochrany veřejného zdraví. Statistiky ze zemí, kde je konopí legální, jasně ukazují, že se nezvyšuje ani počet mladistvých uživatelů, ani nedochází k obávanému nárůstu kriminality, navíc se na základě osvěty a kontroly kvality konopí účinně snižují rizika jeho užívání. Funkční státní regulace trhu s konopím může navíc významně přispět do státní pokladny, jak ukazují například výsledky z Colorada.

Důkazy hovořící pro ukončení prohibice jsou v současnosti nepopiratelné a jejich dokladem je i postupující legalizace napříč Spojenými státy americkými, kde v loňském listopadu zvítězila legalizační referenda v Kalifornii a několika dalších státech. Od příštího roku bude legalizováno pěstování a následný prodej konopí pro rekreační účely také v Kanadě.

Argumenty českých politiků o nutnosti respektovat úmluvy OSN z šedesátých let minulého století proto vyznívají jako nepodložené výmluvy, založené na zastaralých mýtech o drogách a svědčící pouze o neochotě vykročit směrem k bezpečnější a efektivnější drogové politice.

Petice za legalizaci konopí a diskuze s politiky

Legalizace.cz proto vyzývá všechny, komu není aktuální legislativa konopí lhostejná, aby se připojili k sobotní demonstraci a podpořili také petici za legalizaci pěstování konopí pro vlastní potřebu. Ta, až získá požadovaných 10 000 podpisů, bude předložena k projednání Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR společně s návrhem znění příslušných konopných zákonů. Součástí odpoledního happeningu na ostrově Štvanice bude i politická diskuze, která začne v 15:30 a během které se mohou návštěvníci zeptat přímo politiků, jakým způsobem se jejich strana chystá ke konopí přistupovat.

Účast v politické diskuzi přislíbili:

Tomáš Vymazal (Česká pirátská strana)
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)
Filip Humplík (ODS)
Jan Trnka (Strana Zelených)

Spolek Legalizace.cz vyzývá politiky: „Ukončete konopnou prohibici. Umožněte dospělým lidem legální pěstování a držení konopí pro vlastní potřebu.“ Kulturní program po demonstraci na ostrově Štvanice se ponese v duchu celosvětových oslav dvacátého výročí Million Marihuana March. Nebude chybět pestrý program v podobě živé hudby, informačních a prodejních stánků firem ze světa konopí a vzdělávacích workshopů. K tanci i poslechu zahraje oblíbená Pohřební kapela, skupina Ting či legendární Velvet Underground Revival Band. Doprovodný program bude zaměřen na osvětu v oblasti drogové problematiky a nebude chybět ani prostor pro děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *