Mezinárodní festival Mladí ladí jazz již podesáté rozproudí jarní hudební Prahu a představí muzikanty a formace, kteří odvážně otevírají jazzové škatulky nejrůznějším hudebním žánrům. Dnes oznamuje hlavní program a zahajuje předprodej vstupenek. Festival 30. března odstartuje v Divadle Archa fenomenální Andreya Triana, šarmantní zpěvačka, která do Prahy dorazí i s novinkou Life In Colour. Dalšími jmény letošní objevné dramaturgie jsou například Alfa Mist, renomovaný britský multiinstrumentalista a producent, míchající jazz s alternativním hiphopem a soulem, i zcela neortodoxní holandský producent, skladatel a dirigent Jameszoo. Během dubna představí pestré jazzové fúze i jazzpunkeři Edi Nulz, zpěvačka s latinskoamerickými kořeny Yarah Bravo či držitel Grammy Oran Etkin, který si přizve na pódium české hudebníky. Vedle hlavního města zavítá festival i do regionů.
Součástí festivalu Mladí ladí jazz je tradičně mezinárodní soutěž pro mladé talenty Jazzfruit či program dětských workshopů Mladí ladí dětem. Festival vyvrcholí opět velkým open air koncertem na Mezinárodní den jazzu 30. dubna na Karlově náměstí. Jeho program oznámí pořadatelé později. Vstupenky na koncerty jsou k dispozici v předprodeji v síti GoOut, zvýhodněné vstupné pro návštěvníky do 26 let začíná již na 111 Kč. Více informací na www.mladiladijazz.cz. Oficiální festivalový playlist je k dispozici na Spotify – http://bit.ly/mlj2019-Spotify.
Mezinárodní festival Mladí ladí jazz má na naší i evropské hudební scéně mimořádné postavení. Jeho dramaturgie se zaměřuje zejména na mladé posluchače, tvůrce a interprety. Již deset let neustále vyhledává bez zábran ta nejzajímavější nová jména a představuje umělce, kteří vnáší čerstvý vítr do jazzového světa, překračují hranice stylů a žánrů a udržují tak jazz stále v kontaktu s mladým auditoriem. Ostatně tomu odpovídají vstřícné ceny vstupenek pro návštěvníky do 26 let. S tím koresponduje i mezinárodní soutěž pro mladé jazzové hudebníky Jazzfruit, která je od počátku součástí festivalu.
Zahájení festivalu letos patří Andreye Trianě, fenomenální londýnské zpěvačce, která už v teenagerském věku vsadila vše na jednu kartu: její vášeň k hudbě. Velmi záhy ji objevili a ke spolupráci vyzvali taková producentská jména jako Bonobo (producent její první desky u Ninja Tune) nebo Flying Lotus. Do pražské Archy přiveze Andreya Triana 30. března vedle skvělé kapely také svoje třetí album Life In Colour. Následující dva koncerty se odehrají na kmenové scéně festivalu v Jazz Docku. 6. dubna zde Edi Nulz namixují punk i jazz v zábavné směsi hudební anarchie, kde je všechno jinak než očekáváte. Dada, dekadence, humor. Drama, groteska, nonsens. Tohle trio ukáže, čím umí rakouská tradice v mladých rukou obohatit hudební svět 21. století. O dva dny později, 8. dubna se sem vrací jako na místo činu newyorský věrozvěst fúzí jazzu s hudbami nejrůznější kultur, vynikající klarinetista a držitel Grammy Oran Etkin, aby vystoupil s improvizovaným tělesem, složeným z několika významných českých hudebníků.
16. dubna se festival přehoupne do druhé poloviny a přivítá v Paláci Akropolis londýnského hudebníka Alfa Mist. Ten se původně profiloval jako producent v oblasti hip hopu a grimeu. Začal se učit na piano a postupně ho pohltil svět jazzu a filmových soundtracků. V této kombinaci leží kořeny originálního zvuku, ve kterém servíruje melancholicky nadýchaný jazz s alternativním hip-hopem a soulem. Dalším jménem v programu je Jameszoo, hudební producent z Nizozemska, který o své vlastní tvorbě mluví jako o „naivním kompjůtr jazzu“, dodejme ale jedním dechem, že patří k tomu nejzajímavějšímu na současné evropské scéně. Na albu Fool u labelu Brainfeeder populárního producenta Flying Lotuse s ním spolupracovalo 25 vynikajících muzikantů.
Jameszoo na ní je dirigentem a aranžérem, který se neřídí absolutně žádnými pravidly. Originální hudební koncept, v němž hektický a neorganizovaný nepořádek nalézá svou vlastní soudržnost a jednotu, jistě zaujme i 24. dubna v MeetFactory. Uhrančivá zpěvačka a rapperka Yarah Bravo, o níž BBC jednou napsala, že z jejích úst by zněl hluboce a procítěně i nákupní seznam, rozproudí krev posluchačům v Jazz Docku 25. dubna. Vyrůstala ve Švédsku jako dítě chilských a brazilských emigrantů, lidské i hudební obzory si odjela rozšířit do NYC, pak do Londýna a nakonec do Berlína. Byla výraznou třetinou projektu One Self u labelu Ninja Tune a své poslední EP Love is The Movement nahrála ve Vídni.
Závěrečný koncert festivalu proběhne 30. dubna, ale program, který na Mezinárodní den jazzu na Karlově náměstí zazní, je zatím ještě utajen. Můžeme jen prozradit, že na dvou festivalových scénách se vystřídají jazzové hvězdy ze zahraničí i Čech a představí se zde i finalisté soutěže Jazzfruit.